IMG 5893Zpráva pro naše přátele a pro našeho milého a jediného sponzora chatu Alenu Pec pod Sněžkou (Brátovce).

Oznamujeme všem, že jsme proklamaci publikovanou před nějakou dobou na facebooku, že poběžíme na Mistrovství světa v rogainingu (WRC) 2012,  tento víkend naplnili, fakt jsme tam startovali a dopotáceli se do cíle.

Kde: oblast Přebuz u Karlových Varů

Kdy: pátek a sobota 31. 8.  a 1. 9. 2012

Počasí: asi 10 – 17 stupňů, střídavě pršelo více nebo méně, mlha

Kvalita výkonu: mizerná, ale poslední v kategorii super senior mix jsme nebyli

To jsou základní fakta. 

Líčení průběhu akce:

Na úvod je nutné předeslat, že jsme se úplně nezbláznili,  že jsme před několika lety podobné akce už zúčastnili a normální orienťáček si občas rádi dáme. Věděli jsme proto, že to nebude rozhodně jednoduchý. Ve fázi příprav na akci jsme si slíbili, že o prázdninách trochu potrénujeme a  našlapeme pár desítek kilometrů, ale složitá rodinná situace, a to bez výmluv, nám v tom zabránila. Chtěla jsem se dokonce kvůli tomu odhlásit, ale Honza říkal, že si to aspoň užijeme……

IMG 5861Do centra závodu na louce u Přebuzi jsme přijeli ve čtvrtek večer.  Stan jsme stavěli za vydatného deště a po celou noc pršelo a pršelo…… Počasí ale nikoho ze sedmi set účastníků neodradilo a louka byla brzy plná. Na všech z nich bylo vidět, že svému sportu zcela propadli a že běhat po lesích 24 hodin v kuse pro ně není problém.  Bylo slyšet angličtinu, polštinu, ruštinu, estonštinu, litevštinu, finštinu…

Smyslem rogainingu  - vytrvalostního orientačního běhu  - je totiž vysbírat během 24 hodin co nejvíce kontrol, které jsou postaveny v terénu v ploše 20 na 20 km. Každá kontrola má přidělené body od 30 do 90 podle obtížnosti. Náš závod měl 67 kontrol a jejich celková hodnota byla přes 4000.   Naše taktika byla přerušit cyklus 24 hodin aspoň krátkým spánkem a hlavně  vydržet…V pátek ráno jsme dostali čipy a mapy oblasti. Měli jsme přes dvě hodiny na to, abychom  zvolili taktiku  a co nejlépe naplánovali svou trasu tak, abychom byli přesně po 24 hodinách v cíli. Pokud účastník nedodrží časový limit a přijde pozdě, je penalizován popř. diskvalifikován.

2012-08-31-206Ve 12,00 jsme se shromáždili na startu a vyběhli do terénu. Na tomhle sportu je sympatické, že to není žádná snobárna. Na startu se sešli lidé nejrůznějších věkových kategorií, potkali jsme tu babičku s uvázaným šátkem na hlavě, tatíka ve vytahaných teplákách a několik desetiletí starém svetru  zrovna tak jako krásně sladěné nalíčené  a upravené osmnáctky. Totéž platí i o batozích: nejlepší odlehčené kousky s „camelbagem“, ale vidět byla i krosna z dob našeho mládí, ve které byl jistojistě stan pro spaní v terénu.     

Déšť mezitím přešel v drobné mrholení  a někdy dokonce ustal.  Popravdě bylo to dost jedno, po prvních pěti minutách jsme si namočili tenisky všichni bez ohledu, zda byly voděvzdorné nebo nikoliv, po dalších pěti jsme se zahřáli, zapotili, tu proskočili bažinku, tu proběhli vodou nacucané křoviny. Na nedostatek vody jsme si opravdu stěžovat nemohli.

Páteční část závodu se nám moc líbila, dařilo se nám, poznali jsme moc krásná „zašitá místa“ uprostřed téměř nedotčené přírody  a prohodili slovo  na trati se zajímavými kolegy - závodníky.  Byli jsme taky velkou atrakcí pro „domorodce“.  Někteří se nechápavě poptávali, kam to ty divné dvojice lidí s batohy a čísly pořád chodí a co to vlastně hledáme, někteří nadšeně chtěli pomáhat, jeden dokonce vykřikoval, když nás viděl na lesní pěšince: „ jsou všude, proboha, jsou i tady…“  Prostě pohoda a dobrá nálada až do večera.  Drobný problém nastal při nočním návratu do kempu, kde jsme si chtěli odpočinout.  Od místa, kde jsme rozbalili náš milý, útulný, pohodlný a suchý stan a kde nás čekalo konečně teplé jídlo, nás totiž dělilo ještě asi tak 8 kilometrů. To, co pro nás byla ráno procházka, bylo v noci nekonečné. Kolem půlnoci jsme se tam dovlekli, najedli a okamžitě usnuli. Možná to bylo tím, že naše málo vytrénované nohy daly ten den 47 kilometrů v lesnatém, dost kopcovitém  někdy dokonce neprůchodném terénu. 

2012-08-31-225  2012-08-31-208  2012-08-31-236  2012-08-31-233  2012-08-31-216  2012-09-01-249

Sobotní ráno jsme chtěli vyrazit už v pět, ale z výše uvedených důvodů jsme to vstávání trochu posunuli.  Byla mlha a opět střídavě pršelo nebo mrholilo. Vyhledávání kontrol nám už nepřinášelo takovou radost, i naše tempo bylo jaksi pomalejší …. Před dvanáctou jsme se ale spolu s ostatními blížili do cíle a měli takový zvláštní kolíbavý krok. Jedinou naší útěchou bylo to, že podobně mátožně vypadali i ostatní. Měli jsme nárok, urazili jsme za ty dva dny přes sedmdesát kilometrů, ti nejlepší dokonce hodně přes sto…. Na rozdíl od nás hledali kontroly celou noc.  Jen tak na okraj: hledání ve dne je úžasně zajímavé, hledání v noci pro nás naprosto nepochopitelné…. Klobouk dolů před borci, co to dali.

IMG 5884Pak nastala všeobecná euforie  a vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.  Vážně taková uvolněná pozitivní atmosféra, protože pro většinu lidí platilo, že už jenom být na takových závodech a zvládnout to, je slušný výkon.  Byl to určitě přes nevalnou hodnotu našeho výkonu i pro nás úspěch a pocit sebeuspokojení.  Každý, kdo běhá rád orientační závody vám potvrdí, že to je krásný sport, že každá nalezená kontrola je velká radost, že se člověk dostane na krásná a zajímavá místa a potká fajn lidí.

A navíc: Byl, prosím vás, někdo z vás v něčem 25. na světě? My jo !!!

 

IMG 5871  IMG 5894  IMG 5910

Podrobnější fotodokumentace na https://picasaweb.google.com/111054865928224404014/2012_08_31WRC?authuser=0&feat=directlink

Nahoru